Yumuşak, jelibonumsu kıvamda, minik topçukların içinde yüzdüğü hafif, sütlü bir tür çay. Böyle anlatınca olmadı. Bir dakika, tekrar deneyeyim.

Uzun ve yorucu bir iş gününün ardından, hava kararmaya başlasa da sıcaklığından hiç ödün vermemiş ve bütün gece de vermeyeceği bilinen bir havada, aylak aylak eve yürürken hem serinleten hem keyif veren, sütlü çay ağza hafif hafif akarken araya giren minik baloncukları çiğnerken insana derdini gamını unutturan, Uzakdoğu özelinde dükkanlarda müthiş bir ilgi ve özenle sunulan muhteşem bir içecek.

Evet, bubble tea’den yani, baloncuklu çaydan bahsediyorum. İlk olarak Tayvan’dan çıkan baloncuklu çay, şu an Pasifik ülkelerinin en sevilen ve en çok tüketilen içeceklerinden biri. Baloncukların da çayın da farklı formları var tabi: meyve sulu dolu, ağızda patlayan baloncuklar, taro denen bir tür püreden yapılan baloncuklar, nişastalılar; kahveli içecekler, matchadan siyah çaya farklı çaylar, meyve suları; soğuk ikram edilenler, sıcak içilmesi gerekenler… Aynı zamanda şeker oranı ve sıcaklık derecesi de seçilebiliyor. Baloncuklu çay aroma olarak veya baloncukların bizzat kendisiyle başka şeylerin de içine giriyor. Baloncuklu pastalar, baloncuklu çaylı dondurmalar sık karşılaştığım ve bayılarak tükettiğim şeyler. Ağız tadına uyan versiyonu seçen herkesin baloncuklu çayı seveceğine eminim. Benim favorim: tapioca baloncuklu klasik sütlü çay, %15 şekerli, az buzlu.

Baloncuklu çayı sadece kaşı gözü için sevmiyorum tabi. O benim için terlikle işe gittiğim ada hayatı, yorgun hissettiğim iş çıkışlarında arkadaşımın benden önce baloncuklu çayla evime varması, sıcak zehirlenmesi yaşadığımda yüzüme elindeki baloncuklu çaydan serpen teyze demek.

İstanbul’a döndüğüm ilk zamanlar bir daha ne zaman baloncuklu çay içebileceğimi düşünürken bir arkadaşım bana İstanbul’da gördüğü bir yerden bahsetti. Neredeymiş bir bakayım diye internete yazmamla (normalde kendi kendime asla akıl edemem böyle şeyleri aramayı :’) ) İstanbul’da baloncuklu satan dükkan-lar olduğunu keşfettim. Kadıköy’den Nişantaşı’na başka başka baloncuklu çaycılar. Daha mutlu olamazdım. Adada yaptığım gibi hemen en iyisini bulmak için AR-GE çalışmalarıma başladım. İstanbul’da bubble tea içilebilecek mekanlardan birkaçını listelemek gerekirse:

 1. Bubble İstanbul (Nişantaşı)
  Nişantaşı’nda tatlı, ufak bir dükkan Bubble İstanbul. İstanbul’a döndüğüm ilk hafta gidip buradaki ilk baloncuklu çayımı denediğim yer. Çayın aroması normale göre biraz hafif geldi bana. Baloncukları da beklemişti, taze değildi. Oraya gittiğimde ağzımda orijinal baloncuklu çayın tadı olduğu için değerlendirirken biraz daha keskin düşünmüş olabilirim, yoklukta içilir ama genel puanım ne yazık ki düşük.

 2. Monster Teashop (Beşiktaş)
  Kötü baloncuklu çay deneyimimin hemen ardındaki günlerde, umudumu hiç kaybetmeden Akaretler’deki Monster Teashop’a gittim. Aradığım baloncuklara pandemi nedeniyle bir süre ulaşamayacğımı söylediklerinde biraz kalbim kırıldı ama hızlı toparladım ve ağızda patlayan meyveli baloncukları denedim. Ben de şaşkınım ama tadı inanılmaz güzeldi. Baloncukların kıvamı ve meyve çayının lezzeti yerindeydi. Teke eleştirim meyveli baloncukların biraz fazla şekerli olması olabilir.

 3. Poppin Bubble Tea (Moda)
  Moda’da, inanılmaz sevimli bir mekana sahip Poppin evime de görece yakın olduğu için hayatın keşkemekeşine kapılıp yeni çaycılar denemeye vakit ve enerji bulamadığım günlerde bana can simidi oldu. Baloncuklaır görece küçük ve çayı ortalama olsa da lezzeti hiç de fena sayılmaz. Dükkanda öyle renkli ve bol çeşitli baloncuklu çay var ki ilk defa deneyecek olan birinin klasik bubble tea’ye ulaşması bir hayli zor. Bu dükkandaki diğer seçeneklerden favorimse çarkıfelek meyveli çayın içine ağızda patlayan mangolu baloncuklar.

 4. Melez Tea (Maslak)
  Beyaz çaydan matchaya Uzakdoğu çayları konusunda geniş bir yelpazeye sahip Melez Tea, baloncuklu çayı gelip geçerken alınabilecek, salaş bir içecek gibi değil de ara ara tadına vararak içilebilecek otantik bir içecek olarak servis ediyor. Arkadaş buluşmaları için değerlendirilebilecek şık bir mekana sahip Melez Tea’nin sakin ortamı bubble tea eşliğinde çalışmak için de müsait.

 5. Monster Teashop (Kadıköy)
  Favorimi sona sakladım. Daha önce Beşiktaş şubesine gidip aradığımı bulamadığım Monster Teashop klasik baloncuklu çay stoğuyla bana en zor günümde kollarını açtı. Hem çayın lezzeti hem baloncukların tazeliği ve boyutu hem de hizmet kalitesi açısından İstanbul’da denediğim en güzel baloncuklu çaycı olmaya hak kazandı. Moda’ya yürümeme bile gerek kalmadan, Boğa heykelinin hemen yakınında minik ama tatlı bir dükkanda hizmet veren Monster Bubble Tea eve servis imkanı da sunuyor. Ha bi de unutmadan, çalışanlar baloncuklu çayı farklı şekilde kullanmayı denediklerini söyledi. Mesela baloncuklu baklava. Vizyon, yaratıcılık, kültürler arası köprü. E daha ne olsun :D

Henüz gitmediğim ama mutlaka denemek istediğim birkaç mekan daha var İstanbul’da. Mekan yoğunluklarına ve denettiğim arkadaşlarımın yorumlarına bakarak sevildiğini de söyleyebilirim. Her açılan yerde farklı yorumlanarak ve evrilerek zaman içinde genelin damak tadına hitap edebilecek en uygun forma geleceğine ve çay, kahve, taze sıkma meyve suyu gibi her yerde karşımıza çıkacağına inanıyorum.

Her çay-simit yediğimizde Boğaz’ı, her nohut-pilavda yağmurlu Taksim’i ve her lokmada Beşiktaş’ı hatırladığımız gibi her baloncuklu çay da sıcak, rahat ada akşamlarını getirsin aklımıza.

Q.E.D.

Creative Commons Atıf-Ticari Olmayan Kullanım-Aynı Şekilde Paylaşım 4.0 Uluslararası Lisans Sözleşmesi